PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جایگزین های طبیعی برای شامپو

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 17:34
صدر
گل سر شور
کتیرا

توضیحات بیشتر اضافه میشود

ADMIN
چهارشنبه 21 فروردین 92, 17:56
گل سرشور واقعن عالیه بچه ها.. حالا که پرناز توضیحش رو ننوشته! اما من چند وقتی هست که کلن شامپو رو حذف کردم ... با صابون مراغه! سرم رو میشورم! بعدش گل سرشور میزنم.. هم موها رو لَخت میکنه.. هم به سلامتشون کمک میکنه..

مخصوصن که من سرم یه عالمه جوش زده بود:(718):

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:29
مونا صابون مراقه چیه؟
از کجا باید بگیریم؟

گل سر شور چجوری استفاده میشه ؟

من که از شامپو خیری ندیدم تا شامپوی 40 هزار تومنی هم گرفتمو موهام خوب نشد
موهام خیلی چرب میشه ف شامپوی مخصوص موی چرب که میگیرم این دفعه موهام شوره میزنه و خارش میگیره
شامپو صد شوره میگیرم دوباره سرم چرب میشه
موندم چی کار کنم

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:34
خانم مریم ببرحسینی در کتاب "طلای سبز" که در مورد غذاهای خام گیاهیه و اون رو همین امسال چاپ کردند برای تقویت مو موارد زیر رو پیشنهاد کرده:
برای شفافیت و تقویت مو بعد از شستن مو در حمام آب لیموترش تازه را به مدت 5 دقیقه روی موهای خود ماساژ داده سپس با آب ولرم شستشو دهید.

در تابستان می توان آب لیموترش تازه را به موهای خود مالیده و به مدت 20 دقیقه در آفتاب بنشینید سپس استحمام کنید.

برای تقویت مو 2 ساعت قبل از حمام موهایتان را با روغن زیتون ماساژ داده سپس استحمام کنید.

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:41
مخلوط آب هویچ + آب سیب + وآب لبو
برای تقویت مو
ولی نمیدونم باید خورده بشه یا به سر مالیده بشه :persiana__hahaha:

تحقیقات ادامه دارد

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:48
خوب این توضیحاتت یکی از کاربرای سایت خام گیاه خواران

معمولاً از عطاری 2000 تومان پودر کتیرا می گیرم که برای حداقل یک ماهم کافیه. هر موقع حموم می رم یه خورده کتیرا (تقریباً اندازه یک یا دو قاشق چایخوری) رو تو یه ظرف با مقدار کمی آب قاطی می کنم که بعد از چند دقیقه حالت ژله ای به خودش می گیره. بعد اونو خوب با موها و به خصوص پوست سرم مالش می دم (البته قبلش موهام رو زیر دوش کاملاً خیس کردم) و می ذارم 10 تا 15 دقیقه رو سرم بمونه. در آخر هم موهام رو خوب با آب می شورم.

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:50
توضیحات از سایت دکتر زرین آذر

سوال شماره 268 : بهترین مواد برای شستشوی مو و بدن (http://drzarinazar.blogfa.com/post-283.aspx)
علیبا عرض سلام و خسته نباشید . برای شستشوی مو و بدن بجای صابون و شامپو از چه مواد طبیعی میشه استفاده کرد ؟

علی عزیزبهترین وسیله شستشو برای بدن در حقیقت آب خالی است . البته زیر بغل یا کشاله ران را میتوانید با صابون ملایمی که عطری نبوده، بدون رنگ اضافه و در طبیعی ترین شکل ممکن باشد تمیز کنید .
پوست سایر نقاط بدن را اول با کیسه یا برس از الیاف طبیعی بصورت خشک ماساژ دهید. سپس آب کشی فراوان و کافی کرده ، با حوله نرم آهسته و بدون فشار و کشش خشک کنید و برای قسمتهای لازم از یک کرم طبیعی بدون رنگ و بو استفاده کنید . من از روغن خالص نارگیل که بدون حرارت و بصورت سرد استخراج شده بعنوان کرم و لوسیون مرطوب کننده برای پوستم استفاده می کنم .
ضمنا برای بانوان عزیز استفاده از ماسک خیار، لیموترش ، آووکادو برای مرطوب نمودن و تغذیه پوست توصیه میشود .نیازی به شستشو با صابون یا برس کشیدن هر روزه پوست نیست هرچند شستشوی هر روزه صورت و بدن با آب خالی توصیه میشود.
برای شستشوی سر البته باید از شامپو، صابون یا سایر مواد شستشو مانند سدر استفاده کنید . شستشوی سر برمبنای نوع پوست و مو بیش از یک یا دو بار در هفته توصیه نمی گردد.در صورت استفاده از سدر یا سایر مواد طبیعی گیاهی باید مطلقا از خالص بودن آن مطمئن باشید.
برای خرید شامپو به دنبال نام و مارک نباشید بلکه به لیست مواد آن توجه کنید . اگر نامی در آن لیست هست که نمی شناسید از خرید آن خودداری کنید .متاسفانه هیچ اطلاعی از بازار ایران و نوع پاک کننده های موجود درآن ندارم. در بازار امریکا طبیعی ترین صابون و شامپویی که وچود دارد که مطلقا از مواد شیمیایی عاری بوده و تنها از روغنهای طبیعی مانند روغن نارگیل ، زیتون و روغن شاهدانه تهیه گردیده بنام دکتر برونرز Dr. Bronner’s می باشد که از آن که به شکل مایع یا قالبی عرضه میشود. میتوان برای انواع و اقسام شستشوها استفاده نمود .
حتما دقت کنید که شامپو یا صابون شما دارای سدیم لوریل سولفات و یا پارابن paraben در هر فرم و شکل آن نباشد.تنها ماده طبیعی پاک کننده ای که در ایران می شناسم سدر است که نمیدونم این روزها تا چه اندازه طبیعی و قابل اعتماد باشد .

سوال بسیار خوب و مهمی مطرح کرده اید . چه خوب است اگر خوانندگان گرامی وبلاگ ، اطلاعات بیشتری در این باره دارند، آنرا به بحث و مذاکره و در اختیار همگی ما قرار بدهند . چرا که این نوع سوالها و این نوع اطلاعات برای سلامتی انسان و همچنین طبیعت و موجودات آن بسیار مهم و ضروری است . با درود

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:55
بهترین ماده گیاهی سدر و سیر هستش البته حنا هم هست ولی به خاطر رنگ قرمزش نمیشه ازش استفاده كرد و در مورد فوایدشون هم باید بگم كه حنا گرمیه و باعث محكم شدن ریشه مو میشه/ سدر سردیه و برای رفع خارش و خنكی و شادابی پوست سر و موها استفاده میشه / سیر برای پر پشت شدن و كلفت شدن موها و استحكام ریشه اونا استفاده میشه/ دارو های دیگه ای هم هست مثل زرده تخم مرغ/ تركیب دنبلان رنده شده همراه با سیر كه جفتشون هم نباید پخته بشن و خام خام رنده و به مدت 3 تا 4 ساعت روی سر باید بمونن البته بوی خیلی بدی داره و به سختی هم از سر پاك میشه ولی تاثیرش رو میشه تو همون سری اول احساس كرد

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 18:56
گل سرشور خوب یا بد؟ (http://www.beytoote.com/attire/hair/srshvr2-scored-good.html)

http://mehrood.com/imported/2013/04/535.jpg (http://www.beytoote.com/attire/hair/srshvr2-scored-good.html)

بسياري از مادربزرگها و پدربزرگهاي ما هنوز هم از مواد شوينده قديمي مثل حنا، سدر، چوبک و صابونهاي برگردان براي شستشوي مو استفاده ميکنند و موادشوينده امروزي را قبول ندارند...در گفتوگويي با دکتر مهرداد کريمي، متخصص طب سنتي، در مورد اين مواد و مقايسه آنها با شوينده هاي شيميايي پرسيديم و خواستيم ما را با گل سرشور بيشتر آشنا کنند.

در ايران قديم از مواد گياهي و معدني براي شستشوي سر و مو استفاده ميشده آيا استفاده از اين مواد مزيت ويژه اي بر ساير شامپوها دارد؟

اگر موادي که براي شستشو به کار ميروند طبيعي باشند، هم با طبيعت انسان سازگارترند و هم عوارضشان کمتر. البته نبايد فراموش کرد امکان ايجاد عارضه با منابع طبيعي هم وجود دارد ولي اگر ميزان مصرف اندک باشد، عارضه دار نخواهد بود

.در طب سنتي معمولا از چه موادي براي شستشو استفاده ميشود؟شايد با مفهوم «خضاب» آشنا باشيد. خضابها شامل موادمعدني و گياهي و به ندرت حيواني هستند. در طب سنتي، خضابهايي که مورد استفاده قرار ميگيرد، مواد گياهي و بعد از آن معدني است. خضاب هم کاربرد درماني دارد و هم فرآوردهاي آرايشي و پاک کننده است. بسياري از مردم فکر ميکنند خضاب کردن، فقط به معناي رنگ کردن مو است در حالي که در طب سنتي يکي از اشکال استفاده از دارو، خضاب کردن بوده است. معروفترين و شناختهترين خضاب، حناست. گرچه برخي خضابها فقط براي رنگ و درخشان کردن مو استفاده ميشده اند ولي برخي ديگر به عنوان دارو براي رفع سردرد، افزايش حافظه و ناراحتيهاي پوست سر، کچلي، بيماريهاي قارچي و... به کار ميرفته اند.

آيا گل سرشور هم نوعي خضاب است؟بله، در طب سنتي بحثي به نام طين (گل) وجود دارد. طينها داروهايي با منشاء ماده معدني هستند که به صورت خاک در دسترس قرار دارند. يکي از کاربردهاي آنها در پاکيزگي و بهداشت پوست وموي سر است. از مهمترين طينهايي که براي شستشو استفاده ميشده، خاک سفيد، خاک سبز (نرمکننده پوست سر و برطرف کننده شپش)، خاک زرد (اين خاک براي شستشو استفاده نميشده است و مصارف درماني داشته) و گل سرشور يا خاک نيشابوري بوده است.
«خاک نيشابوري» يا «خراساني»، معروف به «گل سرشور» نوعي خاک سفيد و خوشبو با طعمي خوب و کمي شور است. اين گل کم ضررتر از خاکهاي ديگر و طبيعت آن مانند ساير طينها سرد و خشک است اما هر چه ميزان شوري آن بيشتر شود، به سمت گرمي گرايش مييابد.برخي افراد گل سرشور را با «بنتونيتي» که در حال حاضر در ناحيه خراسان وجود دارد، مطابقت داده اند.

خواص گل سرشور چيست؟تقويت مو، بلندکننده آن و ترميم کنندگي. اثر ترميم کنندگي گل سرشور به پوست سر محدود نيست بلکه در زخمها نيز کاربرد دارد. در سال 1386 بيمارستان امام خميني(ره) به سرپرستي دکتر امامي رضوي، از گلسرشور براي ترميم زخم و التهاب اطراف کولستومي استفاده کردند. محتويات داخل روده، پوست ناحيه کولستومي را زخم ميکند و استفاده از گل سرشور به مدت 7روز، عوارض پوستي ناحيه کولستومي را ترميم خواهد كرد.

برخي افراد ميگويند گل سرشور باعث ريزش مويشان ميشود. اين گفته حقيقت دارد؟بله، با سنگين شدن مو و خيس شدن آن ممکن است مو به راحتي کنده و شستن سريع و شتابزده باعث ريزش آن شود. براي پاک کردن گل بايد به آرامي مو را شست. بسياري از افراد براي کاهش اين عارضه از مخلوط آب و گلاب استفاده ميکنند تا عوارض پوستي گلسرشور کم شود. برخي افراد نيز از کتيراي طبيعي همزمان استفاده مي کنند. البته اين کار را توصيه نميکنم و بهتر است بعد از تميزشدن گل سرشور ، کتيرا با آب حل و مو و کف سر با آن پوشيده شود. اين کار، هم عوارض گلسرشور را کم ميکند هم باعث باقي ماندن مواد معدني روي کف سر ميشود. کتيرا نيز آثار مثبتي بر پوست و مو دارد. البته ترکيب گلاب و کتيرا را ميتوان همزمان استفاده کرد.

آيا غير از اين عارضه خاکها عوارض ديگري هم دارند؟بله، ممکن است استفاده از طينها به صورت موضعي در افراد مستعد عوارضي نظير زخم، خشکي شديد پوست، بروز ضايعات پوسته ريزي دهنده و... بدهد.

در مجموع استفاده از خاکها را توصيه ميكنيد؟بله، طينها فوايد بيشماري دارند و براي کاهش عارضه کافي است زمان استفاده از آنها روي پوست کوتاه شود يا آن را با ساير مواد نظير کتيرا مخلوط كرد.

روش استفاده از گل سرشور را هم بفرماييد.بايد 5 گرم از خاک را با آب بهتدريج مخلوط کنيد و آرام هم بزنيد تا قوام آن به حدي برسد که جاري نشود و موضعي باقي بماند. آن را روي سر قرار دهيد. اين مقدار براي مساحتي از پوست معادل کف دست کفايت ميکند. افراد گرم مزاج بهتر است طين را در نواحي اي که مو نيست در بخش فوقاني پيشاني بمالند و بگذارند 20 دقيقه تا نيم ساعت باقي بماند. بعد از آن بايد حتما به آرامي با آب گرم، گل را از روي سر شست.

استفاده از گل سرشور به تنهايي براي شستشو کافي است؟با استفاده از گل سرشور معمولا چربيها کاملا پاک ميشود البته ميتوان بعد از آن از شامپو هم استفاده کرد. استفاده همزمان باعث ميشود از آثار خوب گل سرشور هم بهره مند شويد.

اين خاک منع استفاده ندارد؟نه، چون ماده موثره آن در خون بسيار بالا نميرود و به عبارتي جذب سيستماتيک ندارد. مصرف آن براي زن باردار و جنين مشکل ايجاد نميکند اما توجه به اين نکته لازم است که موادمعدني ميتوانند عارضه داشته باشند و براي احتياط بهتر است در دوران بارداري مصرف نشوند.

براي چه کساني معمولا استفاده از گل سرشور را توصيه ميکنيد؟افرادي که دچار چربي شديد موي سر هستند، بهتر است هر هفته يا هر 2 هفته يک بار گل سرشور استفاده کنند. افرادي که ريزش مو دارند بهتر است با احتياط از گل سرشور استفاده کنند.

آيا خاکها را ميتوان به راحتي از عطاريها خريد؟نه، متاسفانه تهيه گلسرشور به اين راحتي نيست که به عطاري برويد و آن را بخريد. حتما بايد گل سرشور را از فرد معتمد و مطمئني تهيه کرد. طينها در کشور ما استاندارد شده نيستند و محل تهيه آنها مهم است. بسياري از افراد متقلب طينهايي را تهيه ميکنند که ممکن است مواد معدني با آثار نامطلوب مانند آرسنيک داشته باشد که استفاده از آن روي پوست آسيبديده مشکل ساز خواهد شد.منبع: هفته نامه سلامت

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 19:05
2 لیوان آب سبزیهای برگی و سبزرنگ به همراه آب سیب و هویج مصرف شود که خونساز است و در کنار اینها از سالاد و میوه استفاده شود - بعد از یکماه ریزش مو خواهد بود ولی بعد از 3ماه موهای جدید و پرپشت تر خواهد رویید( آب اسفناج + گرفس + هویچ + سیب )
--- آب هویچ و سیب : خونسازهستند و مفید برای رویش مو ( اگه آب پرتقال اضافه شود که خیلی بهتر هم میشود )
--- آب جعفری و گشنیز( سبزیجات سبز رنگ ) حالت سم زدایی دارد

ADMIN
چهارشنبه 21 فروردین 92, 19:06
مونا صابون مراقه چیه؟
از کجا باید بگیریم؟

گل سر شور چجوری استفاده میشه ؟

من که از شامپو خیری ندیدم تا شامپوی 40 هزار تومنی هم گرفتمو موهام خوب نشد
موهام خیلی چرب میشه ف شامپوی مخصوص موی چرب که میگیرم این دفعه موهام شوره میزنه و خارش میگیره
شامپو صد شوره میگیرم دوباره سرم چرب میشه
موندم چی کار کنم

صابون مراغه.. همون صابون پیچ قدیم بهش میگفتن.. اونایی که شبیه استخونه!:4: عطاری ها دارن.. چون با صابون میشورم اول.. موهام انگار قفل میشن به هم! گل سرشور.. هم به صورت سنگ.. هم به صورت پودری.. تو عطاری ها هست.. میخری.. بعد یه کم.. میریزی تو یه ظرف.. مقداری آب میریزی روش.. پودری باشه انگار دقیقن گل درست کردی.. ( شُل و سفتیش به خودت بستگی داره) سنگیه هم کم کم آب میشه.. یه محلول گلی مانند به دست میاد.. اون آب رو بریز رو سرت.. کمی ماساژ بده.. میبینی موهات که قفل شده بود.. کلییییییییی لطیف میشه..

من خودم موهام خیلی چربه.. ولی این روش برای یک روز در میون خوبه.. برای هر روز عالیه!

+ من نهایت یک ساعت موهام حالت تمیز داشت قبلن! :persiana__hahaha:

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 19:08
اینم یه پیشنهاد دیگه
مخلوط سدر و مورد و زرده تخم مرغ برای تقویت مو خیلی خوبه
باید بزارید چند دقیقه ای روی سر بمونه

m i n a
چهارشنبه 21 فروردین 92, 19:09
مونا
چطوریه خوبه؟؟
موهات رو تقویت کرده؟
من موهام خیلی میریزه جلوی سرم خالی شده همه کار هم کردم :(646):
میترسم کچل شم :tars-68::(679):

راستی بچه ها حنای بی رنگ همون خاصیت حنا هندی رو داره؟
اگه تجربه دارید بگید

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 19:11
مرسی مونا
منم یه تجربه بگم
موهای من خیلی خیلی مو خوره داشت میخواستم برم کوتاه کنم که با خودم گفتم بزار قبل از کوتاهی روغن زیتون رو امتحان کنم باورتون نمیشه معجزه کرد یک دونه موخوره رو موهام باقی نمونده درحالی که همیشه میگن تنها راه درمان موخوره کوتاهیه

ADMIN
چهارشنبه 21 فروردین 92, 21:39
بچه ها جونم.. من واقعن پوست سرم خراب شده بود..منم که همش کله مو میکندم! جوری شد که آرایشگرم گفت اگه همین راهو ادامه بدی! به مغزت میرسی =)) و قرار شد اگه من بتونم سرم رو درست کنم! یه شال جایزه بده بهم!:(718): و حداقل مفید بودن این راه .. این بود که سرم دیگه جوش نداره خدا رو شکر..

حالا تا تقویت مو.. شاید بیشتر زمان ببره.. اما چربی سرم کنترل شده حداقل..

واقعن دیگه شامپو دوست ندارم:negah-68: منم مثل پرناز.. هر چی میزدم! فقط میخارید سرم و داغون میشد..

+ فقط باید دقت کنید که خیلی خوب آب کشی کنید سرتون رو

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 22:06
مرسی مونا من همین فردا میرم میخرم

بچه ها برای رویش مو و پرپشت شدنش تخم مرغ بزنید به کف سرتون بزارید 10 دقیقه بمونه بعد برید بشوریدش بعد از یک هفته موهای جدید رومیبینید که از فرق سرتون درومده

m i n a
چهارشنبه 21 فروردین 92, 22:56
من الان 4 ماهه تخم مرغ و سدر و نخود خام میزنم
دریغ از یه تار مو

parnaz
چهارشنبه 21 فروردین 92, 23:09
زرده ی تخم مرغ خالی رو هم امتحان کن

طبعت رو هم اگه بتونی اصلاح کنی خیلی کمک میکنه
احتملا باید بلغمی باشی
نشونه هاش :پوست سفید، بدن مخصوصا دست های سرد، علاقه به لبنیات، خواب سنگین ...؟